Z biblioteką przez Polskę

W czasie wakacji letnich w Filii Bibliotecznej w Lubiniu odbywały się zajęcia pt.: „Z biblioteką przez Polskę”. Dzieci na pierwszych zajęciach poznały wiersz „Kto ty jesteś” i wykonały mapę Polski. Każde kolejne zajęcia rozpoczynały się od wyszukania i zaznaczenia na mapie miejscowości, o której mówiliśmy. Naszą podróż mieliśmy rozpocząć od naszej miejscowości, ale ze względu na pogodę wycieczka odbyła się kilka dni później. Odwiedziliśmy mini zoo, klasztor benedyktynów. Uwieńczeniem naszej wyprawy była zimna niespodzianka. Uczestnicy wyprawy poznali 23 miejscowości. Były to miejsca związane z historią(Gniezno, Biskupin); zabytkami (Zamość, Kórnik); bajkami (Pacanów); znanymi postaciami (Frombork – Mikołaj Kopernik); z przyrodą (Rogalin); minerałami (sól) itp. Dzieci zapoznały się z legendami i różnymi opowiadaniami (Poznańskie koziołki, O Lechu, Czechu i Rusie, Toruńskie pierniki, Neptun, Jelonek symbol Jeleniej Góry, Krasnal Gołębiarz, Św. Kinga, Smok wawelski, Wars i Sawa). Codziennie wykonywały prace związane z danym tematem. Materiały, z których korzystaliśmy były przeróżne (surowce wtórne, rośliny, kredki, farby, węgiel, produkty spożywcze, sól, balony). Będąc w Sopocie dzieci brały udział w mini festiwalu piosenki. W Pacanowie poznaliśmy kilkanaście przygód Koziołka Matołka. Ostatni dzień zajęć miał charakter odświętny. Dzieci za uczestnictwo w zajęciach otrzymały okolicznościowe dyplomy i drobne upominki. Na koniec zasiedliśmy do słodkiego poczęstunku. W zajęciach uczestniczyło 217 osób. Od 8 września zapraszamy na zajęcia piątkowe.