Twórcze lato z biblioteką 2016

„Twórcze lato z biblioteką 2016”

Aby tradycji stało się zadość Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń na wzór lat poprzednich przygotowała również i w tym roku cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Twórcze lato z biblioteką 2016”, które przeprowadzone zostały w dniach 1.08.2016 – 12.08.2016. Tematyka zajęć była różnorodna, każdy dzień przynosił ze sobą coś nowego, a zajęcia przeprowadzone były przez pracowników biblioteki oraz panów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywiniu.

Pierwszego dnia zajęć dzieci dowiedziały się jak domowym sposobem przygotować papier do scrapbookingu, a następnie składały z niego pudełka i ozdabiały wedle własnej fantazji. Każde pudełko inne, każde równie piękne, przygotowane z myślą o przechowywaniu w nim pamiątek oraz wspomnień wakacyjnych.

W bibliotece nie mogło zabraknąć zajęć związanych z książką, tak więc dzieci odbyły „Podróż do Książkolandii”, krainy, w której zagadek nie było końca… Dzieci zmierzyły się z takimi zadaniami jak: wędkowanie, wyścig żółwi morskich, papuga, papierowe statki, bitwa na kule morskie, piraci i okręty, zabawa w skarby. Po wykonaniu zadania dzieci otrzymywały wskazówki, które ostatecznie utworzyły hasło i przyniosły słodką niespodziankę.

Trzeci dzień warsztatów to zajęcia teatralne, na których uczyliśmy się pięknie wysławiać. Przeprowadzone były ćwiczenia aparatu mowy. Największa atrakcja nastąpiła w drugiej godzinie zajęć, kiedy to wszyscy  przebrani w stroje sceniczne łącznie z rekwizytami recytowali wiersze.

„Magiczne słowa” tak ważne, a dziś tak rzadko używane… Na zajęciach w sposób po troszkę zabawny a troszkę poważny przedstawiono za pomocą piosenek, wierszy i bajek sytuacje, w których używać winniśmy słów PRZEPRASZAM, PROSZĘ, DZIĘKUJĘ.

Dzień pod hasłem: „Tajemniczy Ogród” zamykał pierwszy tydzień spotkań. Na zajęciach dzieci pracowały w grupie, a owocem ich pracy jest powstała makieta ogrodu, którą po dziś dzień można obejrzeć w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń. Makieta powstała z połączenia różnych technik plastycznych.

„Wędrówki po Polsce”, tego dnia dzieci „wędrowały” po mapie kraju poznając stroje          i potrawy regionalne wybranych rejonów Polski. Na zakończenie same przygotowały tradycyjną potrawę Kujaw jadaną na podwieczorek: chleb z gzikiem.

Spotkanie z dziećmi pod hasłem: „W średniowiecznym Krzywiniu” miało na celu przybliżenie historii naszego miasteczka. Legendarno – historyczna aura zajęć rozbudziła wyobraźnię historyczną uczestników, dzięki czemu budowa zamku średniowiecznego okazała się niezwykle łatwym zadaniem.

Spotkanie ze Strażą Pożarną cieszyło się, jak co roku wielkim zainteresowaniem. Nie, co dzień przecież można zobaczyć wóz strażacki „od środka” czy założyć mundur. Największą radość wszystkim uczestnikom sprawiło niewątpliwie przepłynięcie motorówką jeziora krzywińskiego.

Na zakończenie wszystkich zajęć, dzieci z grupy najmłodszej i średniej zespoły tanecznego „Alemana” oraz wszyscy uczestnicy tegorocznych warsztatów zwiedzili naszą piękną gminę, w myśl zasady – Cudze chwalicie, swego nie znacie… Trasa wycieczki krajoznawczo – edukacyjnej wiodła przez Kopaszewo – Jerkę – Lubiń – Cichowo – Łagowo.

Warsztaty kończyło spotkanie z młodzieżą z najstarszej grupy zespołu tanecznego „Alemana” wraz z ich rodzicami przy krzywińskim wiatraku. Młodzi tancerze pod okiem p. A. Henicz zatańczyli dla swoich rodziców, którzy przyjęli zaproszenie na wspólne pieczenie kiełbasek.

Możemy być dumne z faktu, iż zajęcia przez nas prowadzone cieszą się niezmiennym zainteresowaniem.

Koordynatorem całości zajęć wakacyjnych pod nazwą „Twórcze lato z biblioteką 2016” był Dyrektor oraz pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń.

Opr. Szymańska Jolanta