Od piktogramów do audiobooka

  • przez

Różne oblicza KSIĄŻKI na przestrzeni dziejów

Od piktogramów do audiobooka

Od poniedziałku 8 maja do piątku 12 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W ramach obchodów zaprosiliśmy do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń uczniów klas  I-III Szkoły Podstawowej w Krzywiniu z wychowawczyniami. Z naszego zaproszenia skorzystało 7 klas, czyli łącznie 101 osób.

Celem przewodnim spotkań było przybliżenie dzieciom historii pisma oraz książki. Zajęcia miały charakter praktyczny. Nic tak nie wpływa na wyobraźnię i kreatywność dziecka jak uczenie przez działanie. Jak mawiał chiński  filozof Konfucjusz:

„Słyszę i zapominam.

Widzę i pamiętam.

Robię i rozumiem.”

Dzieci podczas zajęć miały okazję wykonywać malunki naskalne, co prawda za jaskinię musiały wystarczyć nam kamienie, ale ogrom pracy i zaangażowanie dzieci ilustrują poniższe zdjęcia. Dzieci poznały też kolejne materiały pisarskie: tabliczkę drewnianą, skorupki oraz zwój papirusowy.

Wszyscy uczestnicy zajęć mieli okazję zostać średniowiecznymi iluminatorami i samodzielnie wykonać zdobienie strony wzorując się na przykładach zaczerpniętych z bogato ilustrowanych książek tego okresu.

Na kolejnym etapie spotkania królował wynaleziony przez Jana Gutenberga druk. Każdy uczestnik posługując się przygotowanymi przez bibliotekarza literkami, drukował samodzielnie swoje imię i nazwisko. Podczas pracy tej ujmowało zaangażowanie i entuzjazm wykazywany przez dzieci.

Spotkania zakończyły się pogadanką o książce współczesnej i o roli jaką spełnia w życiu człowieka. Dzieci dowiedziały się też o książkach nowej ery jakimi są : e-booki i audiobooki oraz sposobach ich odtwarzania.

Na koniec spotkania uczniowie zapisani do biblioteki mogli wypożyczyć książkę, a pozostali dołączyć do grona czytelników.

Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia przez wychowawców i ich klasy oraz wspólną zabawę. Mam nadzieję, że zaproponowana forma spotkania była ciekawa, a zdobyta wiedza zachęci dzieci do dalszych poszukiwań i przełoży się na sympatię dla książki.

Scenariusz przygotowała, zajęcia przeprowadziła oraz powyższy tekst opracowała:  Jolanta Szymańska