„Kultura o rzut beretem”

Projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Krzywiń pod nazwą „Kultura o rzut beretem” niestety już za nami.
Realizacja przebiegała w trzech etapach:

Etap I: 10 września 2021 r. czterdziestu uczniów z Zespołów Szkół z Bieżynia, Jerki, Krzywinia i Lubinia wraz z opiekunami wybrało się na premierę sztuki „Cyber Cyrano” do Teatru Miejskiego w Lesznie. Udział w projekcie był bezpłatny, finansowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Krzywiń.

Etap II: 17 września 2021 r. pięćdziesięciu Seniorów z terenu gminy Krzywiń wybrało się na wyjazd do Teatru Miejskiego w Lesznie na sztukę „Słoneczni Chłopcy”. To doskonała komedia Neila Simona, w której zagrali Leszek Piskorz, Jacek Strama, Paweł Kumięga, Magdalena Hertrich-Woleńska i Rafał Sadowski. Celem wyjazdu była nie tylko integracja uczestników i uczta duchowa, ale także dobra zabawa i coś dla ciała, gdyż przed spektaklem Seniorzy udali się na kawę do „Restauracji Antonińskiej”, gdzie spędzili miło czas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wyjazdu za cudowną atmosferę, a Klubom Seniora z terenu naszej gminy za współpracę przy realizacji kolejnego etapu projektu „Kultura o rzut beretem”.

Ostatni etap był podsumowaniem spotkań z Teatrem Miejskim w Lesznie, w ramach którego w dnu 30.09.2021 r. uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Bieżyniu oraz Zespołów Szkół w Jerce i Krzywiniu mieli możliwość kontaktu z tzw. teatrem od kuchni. Zwiedzanie kulis teatru okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem dla młodych widzów, ponieważ nie każdy ma możność wejścia do garderoby aktorskiej, charakteryzatorni czy do magazynu rekwizytów. Młodzież szkolna dowiedziała się od czego zaczyna się tworzenie spektaklu, do czego w teatrze służy interkom, gdzie jest czarodziejski dzwonek odmierzający minuty do rozpoczęcia sztuki i kto to jest inspicjent. Niecodzienną atrakcją okazało się spotkanie z Panami od światła i dźwięku, którzy zaprezentowali uczniom możliwości tworzenia scenografii tymi dwoma narzędziami.

Niewątpliwie dzień ten dla młodzieży był dniem kultury wyższej. Po wizycie w Teatrze przyszedł czas na odwiedziny Muzeum Okręgowego w Lesznie. Spotkanie na lekcji muzealnej, poświęconej tematyce Holocaustu, zdecydowanie nie należało do łatwych, ale wywołało u uczniów zadumę i refleksje.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w projekcie „Kultura o rzut beretem”, a nauczycielom i pracownikom Teatru Miejskiego w Lesznie za profesjonalną i wspaniałą współpracę.

Szczególne ukłony należą się firmie przewozowej P.P.H.U. Matuszewski Andrzej z Krzywinia, za czynne wspieranie kultury, dzięki której mogliśmy przybliżyć młodzieży szkolnej wydarzenia kulturalne i zaszczepić w nich sympatię do kultury wysokiej.

Pełna fotorelacja z realizacji projektu „Kultura o rzut beretem” znajduje się na naszym Facebooku.