Książka moim przyjacielem

  • przez

Od 1995 roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, idea wprowadzenia takiego święta zrodziła się w Katalonii, a jego data nie jest przypadkowa. Tego dnia w Hiszpanii obchodzone jest święto patrona tego kraju świętego Jerzego. Zwyczajowymi prezentami, którym obdarowują się Hiszpanie tego dnia są róże i książki. Data ta jest również symboliczna dla literatury światowej, ponieważ 23 kwietnia przypadają kolejne rocznice śmierci lub urodzin między innymi pisarzy: M. Cervantesa, W. Szekspira, M. Durona.

Organizacja UNESCO od 2001 roku przyznaje również tytuł Światowej Stolicy Kultury, a co za tym idzie Światowej Stolicy Książki, w tym roku przypadł on Wrocławiowi, który będzie piastował go do 23 kwietnia przyszłego roku.

Z tej okazji do Filii Bibliotecznej w Jerce zawitały dzieci z grupy „Krasnale” z Przedszkola Samorządowego w Jerce. Spotkanie rozpoczęło się od zabawy w „Czarodziejski worek”, podczas której dzieci zapoznały się z tematem dzisiejszego spotkania, czyli z książką. Następnie w trakcie pogadanki sprawdziliśmy co przedszkolacy wiedzą na temat książek (okazało się, że wszystko). Po wyczerpującej dyskusji połączonej z oglądaniem książek przyszedł czas na kolejną zabawę w „Koronę czytelnika”. Później szczegółowo omówiliśmy zasady poszanowania książek oraz zostały odczytane prośby książki. Następnie wybraliśmy się we wspólną podróż po „Bajkolandii” i zwiedziliśmy całą bibliotekę. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał broszurę promującą spotkanie oraz słodki upominek.

GALERIA