Joanna i Andrzej Gwiazdowie – legendy „Solidarności”

  • przez

Dzięki staraniom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń i krzywińskiego Klubu Gazety Polskiej, przez 5 dni gościliśmy w naszej gminie, w domu Bogumiły i Marka Bąkowskich, Państwa Joannę i Andrzeja Gwiazdów. Pobyt w naszym regionie był dla Nich bardzo intensywny. Państwo Gwiazdowie codziennie byli prelegentami na dwóch spotkaniach m.in. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnycvh w Krzywiniu czy Opactwie Benedyktynów w Lubiniu, ale także poza terenem gminy.

Kulminacyjnym punktem pobytu naszych gości było otwarte spotkanie z mieszkańcami gminy Krzywiń oraz  przybyłymi gośćmi z terenu całej Wielkopolski (z Poznania, Leszna, Gostynia, Wschowy) dnia 5 marca 2015 roku w Sali widowiskowej Domu Strażaka w Krzywiniu.

Państwo Gwiazdowie opowiadali o tym, jak rodziła się „Solidarność”, której Andrzej Gwiazda był jednym z  najbardziej rozpoznawalnych działaczy. W stanie wojennym aresztowany, zwolniony ostatecznie w 1986 roku, jednak nie wziął udziału w negocjacjach w Magdalence i przy Okrągłym Stole, oskarżając ugodową część opozycji o zdradę ideałów Sierpnia ’80.

Na spotkaniu nie zabrakło też odniesień do współczesnej sytuacji naszego kraju. Wiele trudnych pytań ze strony przybyłych spowodowało przedłużenie się spotkania do 3 godzin.

Po spotkaniu można było zakupić wydawnictwa autorstwa Joanny i Andrzeja Gwiazdów.

Opracowanie: Małgorzata Bukowiecka

Foto: Krzysztof Ostrowski

GALERIA