„GWARA NA SALONACH” – I FESTIWAL GWARY WIELKOPOLSKIEJ

We wtorek 29 października 2019 roku w Sali Domu Strażaka w Krzywiniu już od południa rozbrzmiewała charakterystyczna mowa Wielkopolan z racji odbywającego się po raz pierwszy I Festiwalu Gwary Wielkopolskiej pn. „Gwara na salonach”.

W festiwalu więzło udział 12 uczniów, którzy reprezentowali szkoły znajdujące się na terenie gminy: Zespół Szkół w Jerce, Zespół Szkół w Krzywiniu oraz Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Bieżyniu.

Komisja konkursowa w składzie: Dominika Kubicka nauczycielka języka polskiego i znawczyni gwary wielkopolskiej z Bukówca Górnego; doktor Justyna Kobus z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, znawczyni gwary poznańskiej: Violetta Landzwojczak nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół w Jerce;  Jerzy Kryś  regionalista oraz Izabela Kostrzewa bibliotekarz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń podkreśliła wysoki poziom prezentacji. Jury dokonując oceny brało pod uwagę przede wszystkim wymowę językową, wymagając aby wygłaszane teksty miały charakter gwary krzywińskiej, następnie zwracano uwagę na dobór i interpretację utworu, a także na ogólny wyraz artystyczny.

Zdaniem, zarówno widzów jak i komisji konkursowej, wszystkie wystąpienia były świetne, a występujący prezentując wyrównany wysoki poziom zostali nagrodzeni szczerymi, gorącymi brawami, wyrażającymi radość i zachwyt.

Zwycięzcami I edycji konkursu zostali: Zofia Metzner (ZS Jerka);  grupa w składzie: Ewa Nadolna, Anna Nadolna, Maja Nowaczyk, Julia Płucieniczak, Marta Tomczak (ZSiPO Bieżyń) oraz Martyna Sobkowiak (ZS Krzywiń).

Nagrodzeni otrzymali nagrody indywidualne w postaci dyplomów i statuetek, natomiast wszystkich uczestników konkursu uhonorowano dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Podziękowania złożono też na ręce przybyłych na festiwal dyrektorów szkół oraz nauczycieli języka polskiego, których uczniowie uczestniczyli w konkursie.

Podczas przerwy na obrady jury na uczestników konkursu oraz zaproszonych gości czekał poczęstunek..

Eksponaty, którymi na tę wyjątkową okazję została udekorowana sala Domu Strażaka w Krzywiniu Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń przekazał Pan Jerzy Kobus, który wszystkim zgromadzonym przedstawił bogatą historię tych przedmiotów.

Organizatorem I Festiwalu Gwary Wielkopolskiej była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Fotorelacja dostępna na naszym profilu facebookowym.