Biblioteka poleca – Marianna i róże. Życie codzienne w Wielkopolsce w latach 1890-1914 z tradycji rodzinnej.

Pora jesienno – zimowa to czas długich wieczorów i dobry czas dla książki. Mając świadomość wzmożonych odwiedzin w poszukiwaniu dobrej lektury, przygotowaliśmy dla Państwa bogatą ofertę książek z zakresu beletrystyki, historii, biografii, podróży oraz coś dla ducha.

Dziś przedstawiamy Państwu pozycje, które naszym zdaniem warto poznać.

Joanna Fedorowicz i Joanna Konopińska

„Marianna i róże. Życie codzienne w Wielkopolsce w latach 1890-1914 z tradycji rodzinnej.” Wyd. 3 powoj.

Podstawę do napisania tej książki stanowiły pamiętniki Marianny Jasieckiej. Książka jest wspaniałym źródłem informacji na temat ziemiaństwa polskiego, ale też porywającą lekturą.

Dzieło przedstawia dzieje ziemiańskiej rodziny z jej zwyczajami, tradycją, gospodarnością mogącą być wzorem dla współczesnych. Życie Dworu Państwa Janickich toczy się w Wielkim księstwie Poznańskim, gdzie osiedli na przełomie XIX i XX w.

Historia życia tych ludzi jest nam tym bliższa, iż dzieje się niedaleko od nas w majątku Polwica koło Zaniemyśla.

Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się z wypadkami o szerszym zasięgu.    M Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie zaboru pruskiego. Mowa w niej o walce ziemiaństwa i chłopstwa polskiego z germanizacyjną polityką Prusaków na przykładzie Kółek Rolniczych. Przez książkę przewija się cała galeria wielkich ludzi, bądź spokrewnionych z rodziną,, bądź będących bohaterami wydarzeń, którymi żyła Wielkopolska.

Książka piękna, a polskość i patriotyzm jest naczelną sprawą w sercach plejady postaci spotykanych w niej. Polecam serdecznie.

Zapraszamy serdecznie do naszych bibliotek. Każdy znajdzie dla siebie w nich to czego pragnie. Posiadamy bogatą ofertę zarówno dla  dzieci, młodzieży jak i dorosłych.