Biblioteka poleca: Elżbieta Cherezińska – „Legion”

Pora jesienno – zimowa to czas długich wieczorów i dobry czas dla książki. Mając świadomość wzmożonych odwiedzin w poszukiwaniu dobrej lektury, przygotowaliśmy dla Państwa bogatą ofertę książek z zakresu beletrystyki, historii, biografii, podróży oraz coś dla ducha.

Najnowsza powieść E. Cherezińskiej poświęcona Brygadzie Świętokrzyskiej dowodzi, że autorka nie boi się opowiadać historii, która skazana była na zapomnienie. Na obwolucie książki: „Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu” oraz „Mieli być wyklęci, okazali się zwycięscy.” Brygada Świętokrzyska wchodząca w skład NSZ (Narodowych Sił Zbrojnych) pod dowództwem płk Antoniego Szackiego (Bohun – Dąbrowski) liczyła 800 – 1200 żołnierzy. Walczyła równocześnie z Niemcami i bandami komunistycznymi.

W styczniu 1945 r. przez Śląsk i Protektorat Czech i Moraw dotarła do PSZ na zachodzie. Pod koniec wojny wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie, została uznana za formację aliancką u boku Armii USA. W sierpniu 1945 r. została zdemobilizowana i przekształcona w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec.

Książka fascynująca, emocjonalna i pełna humoru. E Cherezińska pisze o patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść napisana z iście filmowym nerwem. Polecam.

Zapraszamy serdecznie do naszych bibliotek. Każdy znajdzie dla siebie w nich to czego pragnie. Posiadamy bogatą ofertę zarówno dla  dzieci, młodzieży jak i dorosłych.