BLISKO – III inicjatywa oddolna – pn. „Nasze babki – lokalna historia kobiet”

Spotkania czytelnicze z poezją Anny Świrszczyńskiej

W czasie wakacji w krzywińskiej Bibliotece zawsze dzieje się coś ciekawego. Ostatnio czytelnicy zostali zaproszeni do udziału w wyjątkowym wydarzeniu pn. „Nasze babki – lokalna historia kobiet”, realizowanego w ramach konkursu na inicjatywy oddolne. Inicjatorką i organizatorką tego działania jest Maria Marciniak, która na spotkaniach czytelniczych w dniu 7 sierpnia 2024 r. w Filii w Jerce oraz 14 sierpnia 2024 r. w Bibliotece w Krzywiniu, przybliżyła postać i twórczość Anny Świrszczyńskiej. Na bazie poezji tej autorki zebrani dyskutowali o pozycji kobiet w dziejach lokalnej społeczności. Następnie czytelnicy podzielili się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami i pamiątkami w postaci zdjęć, przedmiotów oraz dokumentów poświęconych historii matek, babek i innych członków rodziny.

Było to bardzo intersujące i inspirujące doświadczenie, które jest jednym z elementów inicjatywy poświęconej kobietom. Kolejnym etapem jest organizacja wystawy fotografii i pamiątek o tej tematyce oraz wernisaż prezentujący tę ekspozycję i publikacja powarsztatowa, poświęcona uwiecznieniu wystawy o kobietach.

W związku z tym zapraszamy do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń wszystkich, którzy chcieliby ”uwiecznić” swoje rodzinne fotografie, dokumenty i inne pamiątki, do podzielenia się nimi w ramach organizacji wystawy ukazującej etapy życia kobiet i ich rodzin na tle historii, w najważniejszych momentach życia (narodziny, szkoła, małżeństwo, praca i uroczystości) oraz kulturę życia codziennego (miejsce zamieszkania, stroje, rozrywka, obrządki, tradycje i zwyczaje).

Zapraszamy do kontaktu osobiście w siedzibie głównej Biblioteki w Krzywiniu i Filiach oraz telefonicznie (65 5170 611) i mailowo (biblioteka@biblioteka.krzywin.pl)

Projekt „Nasze babki – lokalna historia kobiet” jest realizowany we współpracy z BPMiG Krzywiń jako część zadania „Krzywiń mały/wielki świat”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

NPRCz 2.0

Narodowe Centrum Kultury

PEŁNA FOTORELACJA NA NASZYM FB!