Zespół CANTANDO w partnerskiej gminie Le Bény-Bocage

Śpiewający pobyt CANTANDO we Francji
W dniach 23-31 lipca 2024 r. zespół wokalny Cantando, działający w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń, wraz z krzywińskim oddziałem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej oraz przedstawicielami Gmina Krzywiń przebywał w partnerskiej gminie francuskiej Le Bény-Bocage. W bogatym programie zwiedzania przepięknej Normandii uczestnicy wyjazdu wraz z gospodarzami i gośćmi z austriackiej gminy Sankt Ulrich bei Steyr wzięli udział w obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów (wizyta na plażach desantowych, cmentarzach żołnierzy brytyjskich i amerykańskich, w Muzeum Arromanches i w „Musée de la Parcée du Bocage”, składanie kwiatów i upamiętnianie poległych, inauguracja pieczęci „Gmina pokoju” w Souleuvre-en-Bocage i wycieczka pojazdami z epoki.). Ponadto w programie znalazły się odwiedziny miasta Vire, „Domu Natury i Suchego Kamienia”, farmy owiec oraz Mont Saint Michel. Zwieńczeniem wyjazdu była niedzielne nabożeństwo w kościele Le Tourneur z udziałem kapłanów z trzech krajów, podczas którego polska grupa zaśpiewała „Czarną Madonnę”, ceremonia upamiętniająca pod lokalnym pomnikiem wojennym i uroczyste otwarcie Ogrodu Pokoju.
Podczas wspólnych spotkań integracyjnych polska grupa zaprezentowała na Bufecie międzynarodowym zestaw kuchni polskiej, który cieszył się powodzeniem. Natomiast ucztę dla ciała zapewniła austriacka orkiestra oraz zespół Cantando, który wystąpił podczas piątkowego wieczoru z pizzą, w sobotę podczas wspólnej kolacji „Bal de la libération” i zaśpiewał na poniedziałkowym spotkaniu pożegnalnym. Przy polskiej muzyce i śpiewie Cantando bawiło się całe międzynarodowe towarzystwo.
Spotkanie z francuską kulturą, pobyt wśród rodzin partnerskich i wspólne podtrzymywanie kultury pokoju było dla wszystkich uczestników wielkim przeżyciem, które zapewne długo będzie wspominane z sentymentem.
Autor zdjęć Krzysztof Ostrowski 🙂
Pełna fotorelacja na naszym FB