Różne oblicza KSIĄŻKI na przestrzeni dziejów
Od piktogramów do audiobooka
Od poniedziałku 8 maja do piątku 12 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W ramach obchodów zaprosiliśmy do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Krzywiniu z wychowawczyniami. Z naszego zaproszenia skorzystało 7 klas, czyli łącznie 101 osób.
Celem przewodnim spotkań było przybliżenie dzieciom historii pisma oraz książki. Zajęcia miały charakter praktyczny. Nic tak nie wpływa na wyobraźnię i kreatywność dziecka jak uczenie przez działanie. Jak mawiał chiński filozof Konfucjusz:
„Słyszę i zapominam.
Widzę i pamiętam.
Robię i rozumiem.”
Dzieci podczas zajęć miały okazję wykonywać malunki naskalne, co prawda za jaskinię musiały wystarczyć nam kamienie, ale ogrom pracy i zaangażowanie dzieci ilustrują poniższe zdjęcia. Dzieci poznały też kolejne materiały pisarskie: tabliczkę drewnianą, skorupki oraz zwój papirusowy.
Wszyscy uczestnicy zajęć mieli okazję zostać średniowiecznymi iluminatorami i samodzielnie wykonać zdobienie strony wzorując się na przykładach zaczerpniętych z bogato ilustrowanych książek tego okresu.
Na kolejnym etapie spotkania królował wynaleziony przez Jana Gutenberga druk. Każdy uczestnik posługując się przygotowanymi przez bibliotekarza literkami, drukował samodzielnie swoje imię i nazwisko. Podczas pracy tej ujmowało zaangażowanie i entuzjazm wykazywany przez dzieci.
Spotkania zakończyły się pogadanką o książce współczesnej i o roli jaką spełnia w życiu człowieka. Dzieci dowiedziały się też o książkach nowej ery jakimi są : e-booki i audiobooki oraz sposobach ich odtwarzania.
Na koniec spotkania uczniowie zapisani do biblioteki mogli wypożyczyć książkę, a pozostali dołączyć do grona czytelników.
Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia przez wychowawców i ich klasy oraz wspólną zabawę. Mam nadzieję, że zaproponowana forma spotkania była ciekawa, a zdobyta wiedza zachęci dzieci do dalszych poszukiwań i przełoży się na sympatię dla książki.
Scenariusz przygotowała, zajęcia przeprowadziła oraz powyższy tekst opracowała: Jolanta Szymańska