Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • przez

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych,

1 marca obchodzimy święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

1 marca 2016 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń odbyło się spotkanie, którego celem było zaakcentowanie w środowisku lokalnym wagi tego święta. Bibliotekarze przygotowali okolicznościową wystawę przedstawiającą genezę ustanowienia tego święta, a także sylwetki Żołnierzy Niezłomnych oraz wystawę książek na ten temat.

 

Opracowanie: Małgorzata Bukowiecka