Wykład o roli gwar wielkopolskich w poszukiwaniu własnej tożsamości kulturowej
w ramach zadania „Krzywiń mały/wielki świat”
W dniu 15.07.2024 r. odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń spotkanie z dr hab. Justyną Kobus z Pracowni Dialektologicznej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pierwszej części uczestnicy wysłuchali wykładu o dorobku naukowym i metodach badania gwar Wielkopolski w ośrodku poznańskim. Mieli także możność zapoznania się z nagraniem mowy ludowej z regionu Krzywinia. Ciekawym aspektem było również spojrzenie na gwarę jako na niematerialne dziedzictwo narodowe, objęte ochroną prawną, zapewnioną przez paryską konwencję UNESCO z 2003 r. W części warsztatowej słuchacze eksperymentowali z metodami pracy z Atlasem Języka i Kultury Ludowej Wielkopolski.
Była to niezwykła lekcja historii, wspomnień i obcowania z językiem naszego regionu, a zebrani aktywnie uczestniczyli we wzruszającej podróży do odległych czasów.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy dziękuje wszystkim za udział w spotkaniu, a pani dr Justynie Kobus za wspaniałe przekazanie wiedzy i zainspirowanie krzywińskiej Biblioteki do podjęcia pracy nad stworzeniem Słownika języka mieszkańców okolic Krzywinia.
Wykład i warsztaty dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.