Festyn „Pyry z gziką i miecz Awdańca”
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń w dniu 27 października 2024 r. zorganizowała uroczyste podsumowanie dwuletniego zadania „Krzywiń mały/wielki świat”, który był dofinasowany z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
Podczas festynu pn. „Pyry z gziką i miecz Awdańca” mieszkańcy Krzywinia
w Hali Sportowo-Widowiskowej mogli obejrzeć filmy, ukazujące działania projektowe Biblioteki oraz poznać efekty rzeczowe w postaci publikacji powarsztatowych: komiksu „Krzywiń, miasto z komiksów. Wczoraj – dzisiaj – jutro” oraz broszury wystawy „Nasze babki – lokalna historia kobiet”.
Podczas uroczystości wręczone zostały podziękowania dla partnerów, którzy współpracowali ściśle z krzywińską instytucją kultury podczas projektu, a byli to Urząd Miasta i Gminy
w Krzywiniu, Zespół Szkół w Krzywiniu, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Krzywiniu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu, Gminna Rada Seniorów, Stowarzyszenie „Promień” w Krzywiniu, Sołectwo Bielewo, Klub Seniora „Karuzela Życia” Bielewo, KGW Bielewo, KGW Gierłachowo, KGW Jerka i Klub Seniora Jerka.
Dyrektor Biblioteki Jolanta Bilska podziękowała również autorom lokalnych inicjatyw oddolnych, które wyłonione zostały podczas konkursu:
1) Sylwia Ruta „Odkrywamy tajemnice bibliotek i książek”,
2) Ekipa „Mega Fantasy” – Ewa Jagodzińska-Wiatrowska, Rafał Wiatrowski, Bernadeta Bieczyńska i Adrian Tomkowiak „Fantastyczny Rajd Bezpieczeństwa”,
3) Stowarzyszenie „Wielkopolska Bez Granic” Marek Ryba, Justyna Lis, Joanna Ratajczak Międzypokoleniowa gra miejska „Od straszaka do dzieciaka”,
4) Maria Marciniak „Nasze babki – lokalna historia kobiet”.
Na festynie wręczono nagrody młodym twórcom, którzy na warsztatach językowych napisali lub na ogłoszony konkurs nadesłali swoje prace autorskie, opowiadające w lokalnej gwarze
o dziejach lub współczesności miasta i gminy Krzywiń. Z tych tekstów powstała publikacja broszurowa, z którą uczestnicy wydarzenia chętnie się zapoznali, a znalazły się tam utwory:
- „Witejcie w Rogaczewie Małym!” autorka Julia Matuszkowiak Zespół Szkół w Jerce,
- „Wypindaczona Babusia” autorka Olga Brzozowska Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Adama Mickiewicza w Lubiniu,
- „Łajzy” autorka Kinga Małyszek Zespół Szkół w Krzywiniu,
- „Wakacyjny lipcowy poniedziałek” autor Bartosz Zborowski Zespół Szkół
w Krzywiniu, - „Jyrka” autorka Zofia Metzner Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
w Kościanie.
Na scenę zaproszeni zostali także uczniowie Zespołu Szkół w Krzywiniu, którzy brali udział
w zajęciach teatralnych i nagrali widowisko historyczne pt. „Etiuda o Krzywiniu: Spacer Awdańców po współczesnym mieście”.
Dyrektor Jolanta Bilska podziękowała także za partnerską współpracę Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu oraz przedstawiła publiczności pracowników krzywińskiej Biblioteki, którzy przez dwa lata realizowali zadanie „Krzywiń mały/wielki świat”.
Po tych wrażeniach duchowych festynowi goście zaproszeni zostali na degustację przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Jerka – pyry z gziką, Bielewo – bigos
i Gierłachowo – rogaliki.
Już w godzinach wieczornych zaprezentowali się młodzi gitarzyści uczęszczający na zajęcia muzyczne w krzywińskiej Bibliotece: Katarzyna Szablewska i Dawid Langner. Ze swoim repertuarem, w którym jest także piosenka o Krzywiniu, wstąpił Zespół Wokalny dla Dorosłych CANTANDO. Występy naszych krzywińskich Wykonawców bardzo podobały się zebranym, którym zapewnili dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia.
Podsumowaniem festynu był koncert Gwiazdy Wieczoru „Śpiewającej Rodziny Kaczmarków” w składzie Piotr Kaczmarek – tenor, Wojciech Kaczmarek – baryton i Adam Kaczmarek – baryton. Była to potężna dawka przepięknej muzyki, a wykonanie utworów
z najbardziej znanych i lubianych operetek oraz musicali i światowych przebojów przez tych wspaniałych Artystów, wzbudził szczery podziw publiczności, która nagrodziła ich hucznymi brawami i poprosiła o bisy.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń dziękuje wszystkim, którzy
w jakikolwiek sposób uczestniczyli w realizacji zadania „Krzywiń mały/wielki świat”
i zaprasza do nowej przygody!