Tajemnice Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
W ramach konkursowej inicjatywy oddolnej pn. „Odkrywamy tajemnice bibliotek i książek” uczniowie z Zespołu Szkół w Krzywiniu i Zespołu Szkół w Jerce wybrali się 18 września 2024 r. do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Na miejscu poznali historię Biblioteki i jej zbiorów, zajrzeli do Wypożyczalni, zwiedzili pracownie: Katalog, Czytelnię Humanistyczną oraz Czytelnię Komiksów i Gazet NOVA. Podziwiając zabytkowe wnętrza można było obejrzeć ekspozycję „Pan Tadeusz ponadczasowy. Wystawa z okazji 190. rocznicy pierwszego wydania epopei Adama Mickiewicza”, na której wystawiono liczne wydania narodowej epopei.
Dla wszystkich uczestników wyjazdu bardzo pouczający był wykład pt. „Liberatura. Książka niezwykła”, na którym Kierownik Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów Agnieszka Rybarczyk opowiedziała o nadzwyczajnych ze względu na wygląd książkach, mających postać butelek, pudełek, składanek lub mapy.
Podsumowaniem wizyty była gra terenowa w zabytkowych wnętrzach Biblioteki.
Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu ”Odkrywamy tajemnice bibliotek i książek”, który jest realizowany we współpracy z BPMiG Krzywiń jako część zadania „Krzywiń mały wielki świat”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Kierunek interwencji 4.1. BLISKO- Biblioteka / Lokalność / Inicjatywy / Społeczność / Kooperacja / Oddolność.