Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń uczciła stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowując różnorodne wystawy, konkursy i akcje patriotyczne. Budynek siedziby głównej Biblioteki został ozdobiony wielką flagą narodową, która była widoczna z dużej odległości.
We współpracy z bibliotekami szkolnymi zorganizowane zostały konkursy: plastyczny„Jestem stąd – gmina Krzywiń w oczach dziecka” oraz fotograficzny „Moja Mała Ojczyzna w obiektywie”. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych oraz dorosłych mieszkańców naszej gminy. Nagrody i wyróżnienia, które ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń sprawujący Honorowy Patronat, zostały wręczone laureatom podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Krzywinia w dniu 11 listopada 2018 r. w Domu Strażaka w Krzywiniu. Z prac i fotografii nadesłanych na konkursy przygotowana została ekspozycja, która zdobiła salę Domu Strażaka, a obecnie można ją oglądać w siedzibie Biblioteki. Ponadto pracownicy Biblioteki wykonali aranżację okolicznościowej wystawy przedstawiającej Wielkopolskę w dobie Powstania w 1918 r.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń włączyła się w akcję „Narodowe Czytanie”, organizowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lekturą Narodowego Czytania 2018 roku było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok „44 teksty Antologii Niepodległości”, prezentującą powstałe na przestrzeni wielu stuleci utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Na uroczystej sesji Rady Miejskiej Krzywinia odczytane zostały przez przedstawicieli różnych grup społecznych i wiekowych fragmenty z tej właśnie„Antologii”, jako forma uświetnienia jubileuszu naszej Ojczyzny.
Rozpoczęty został cykl „Zwykły a Niezwykły”, który służy promocji lokalnych talentów. Jako pierwszy uhonorowany został Pan Krzysztof Ostrowski, fotograf amator, który od wielu lat upamiętnia gminne uroczystości, imprezy i wydarzenia. Z bogatego dorobku Pana Krzysztofa powstała wystawa, z którą można zapoznać się w Bibliotece.