60-cio lecie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń obchodziła Jubileusz 60-lecia istnienia. Obchody odbyły się w Domu Strażaka w Krzywiniu dnia 7 maja 2009 roku z udziałem bibliotekarzy powiatu kościańskiego, czytelników, przedstawicieli władz samorządowych gminy i powiatu.

Z najwcześniejszych dokumentów wynika, iż w latach 50-tych w Krzywiniu istniała Gminna Biblioteka Publiczna oraz Miejska Biblioteka Publiczna. W roku 1952 ta pierwsza została przeniesiona do Jerki, Miejska pozostała w Krzywiniu. Wielokrotnie zmieniano jej siedzibę, by w roku 1982 przenieść ją do nowo wybudowanego Domu Strażaka, gdzie działa do dzisiaj. Z czasem zmieniono także nazwę na Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń, która funkcjonuje nadal.

Obecnie biblioteka posiada trzy filie: w Bieżyniu, Jerce i Lubiniu, w których pracuje 7 osób. Biblioteka wraz z filiami posiada w swych zbiorach ponad 58 tysięcy woluminów z zakresu różnych dziedzin wiedzy, w tym wiele publikacji dla studentów i licealistów.

Podczas uroczystości zostali uhonorowani emerytowani bibliotekarze oraz obecni pracownicy. Spotkanie odbyło się w zainscenizowanej kawiarence literackiej. Wieloletnią działalność i bogatą ofertę biblioteki zaprezentowano na wystawie fotograficznej, która ukazywała różnorodność propozycji: “Twórcze lato z biblioteką”, “Zabawa w bibliotece”, “Spotkania organizowane dla środowiska”, “Integracja ze środowiskiem”, “Zespół Alemana”.

Dodatkowo przygotowano okolicznościową wystawę poświęconą Instytutowi Literackiemu w Paryżu, oraz wystawę ukazującą twórczość wybitnego prozaika XX. wieku – Józefa Mackiewicza.

Uroczystość uświetnił zespół taneczny “Alemana” działający od trzech lat przy bibliotece.